BAŞARMAYI BAŞARMAK

 BAŞARMAYI BAŞARMAK

 

Neden insanlar başarıya ulaşmak için çabalar?

Başarıyı elde etmenin yolları nelerdir?

İnsandan insana değişen başarı ne demektir?

Başarmak, başarabilirim demek, başardım diyebilmek çok mu zor?

İşte tüm bu sorular, toplumumuzda sorulan klâsik sorular hâline geldi. Başarmanın hiç de o kadar zor olmadığını kavrayabilen insan sayısı, günümüzde ne yazık ki çok az.

Peki neden acaba?

Başarmak, insanın elde etmek istediklerini yapması ve bunlardan bir haz duymasıdır. Başarının temelinde yatan en önemli gerçek, başarabileceğine inanmaktır.

Peki öyle de başarabileceğimize nasıl inanacağız? Bunun en güzel yolu ise toplumumuzda kimsenin çoğu kez denemediği başarmayı öğrenmek yoludur. Başarmayı öğrenmek, başarıya ulaşabileceğimiz yolları tespit etmek ve bunları hayatımıza nasıl uygulayabileceğimizi belirlemektir. Belirlediğimiz bu esasları, hayatımızda uygulamaya sokmalıyız. Bizden daha başarılı olan insanları incelemeli, nelerinin bizden üstün olduğunu tespit etmeliyiz. Acı bir olay yaşayarak bir tecrübe edinmektense, başkalarının tecrübe meşalelerinden yararlanabilmeyi öğrenmeliyiz. Böylece hem üzülmeyiz ve hem de kâra geçeriz.

Başarmayı öğrenmek, başarabileceğine inanmanın ilk adımıdır.

Başarıya ulaşmanın ikinci aşaması ise tamamen kararlı olmanız ve kendinizi şartlamanızdır. Öncelikle başarabileceğinize inanmalısınız. Fatih Sultan Mehmet, gemileri dağlardan yürütmeden önce bunu yapabileceğini düşünmedi mi? Yapabileceğini düşündü ki böyle bir girişimde bulundu.

Eğer Jules Verne, Ay’a gidebileceğini düşünmesiydi, bunun gerçek olabileceğine inanmasaydı, belki de bugün insanlar Ay’a gidemeyecekti. Çünkü böyle bir düşünce olmayacaktı.

Demek ki başarabileceğine inanmak başarmanın yarısıdır. İnsan, başaracağını her zaman bileceği için kendisini devamlı motive edecek ve hedeflerine ulaşmak için karşısına dikilmiş olan engelleri yıkmanın hiç de zor olmadığını görecektir. Kendimizi hedeflerimize şartlamalıyız ki onu en kısa yoldan elde edelim.

Amerika’da yapılan bir reklâm filmi için bir NBA basketbolcusunun reklâm gereği potaya basket atmaması gerekiyormuş. Oysa basketçi bunu ancak dokuzuncu atışında başarabilmiş. Kendisini öyle şartlamış ki artık başarmamak diye bir ifadenin ne olduğunu unutmuş. Basket atacağına her zaman için inanmış.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki, aslında başarmak insanın fıtratında var olan bir özelliktir. Asıl olan o Hedefimiz her zaman için "BAŞARIYI ELDE ETMEYİ BAŞARABİLMEK" olmalıdır emekle olur. Başaracağına inanan insanların başaramamaları için hiçbir gerekçeleri yoktur.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !